Ulice i podziemia Nowego Jorku. I wyniki konkursu!!

Najpierw konkurs – zwycięzcy (w kolejności otrzymanych maili) to:

  1. Asia Fryt
  2. Aleksandra Świerk
  3. Julia Zarycka
  4. Irina Jackiewicz
  5. Dominik W.

Gratuluję!!!!! Każdego ze zwycięzców proszę o przesłanie adresu, na który chciałby otrzymać przesyłkę z nagrodą! A pozostałym uczestnikom gratuluję poprawnej odpowiedzi (księżyc znaleźli wszyscy – następnym razem muszę postarać się o trudniejsze zadanie:).

A teraz czas na ciąg dalszy nowojorskich opowieści. Dziś będzie o tym, co widać na ulicach i co się kryje pod ulicami wielkiego miasta. Tak wygląda fragment mapy Manhattanu (plan ulic).

metro nowy jork

Plan Nowego Jorku jest logiczny i prosty: poziomo znajdują się ulice (St), a pionowo aleje (Ave). Ulice i aleje nazywają się numerami. Numery ulic rosną od południa do północy (od dołu do góry), a numery alej rosną od wschodu w kierunku zachodu (od prawej do lewej). Po krótkiej chwili ogólnego chaosu, która czeka każdego, kto po raz pierwszy odwiedza Nowy Jork – orientacja w przestrzeni przestaje być problemem. Róg 1 ulicy i 1 alei jest w południowo-wschodniej części Manhattanu, a róg 153 ulicy i 7 alei to północno-zachodnia część Manhattanu, czyli Harlem. Są oczywiście ulice i aleje z nazwami własnymi – i te należy po prostu zapamiętać (nie jest ich wiele).

Ulice Manhattanu wypełnia wszystko, co tylko można sobie wyobrazić: mieszkańcy, turyści, wędrowne budki z jedzeniem, sztuka wizualna, muzyka na żywo, różnej maści artyści i performerzy, aktywiści, służby miejskie (o dziwo, policjant, któremu robi się zdjęcie stoi spokojnie i pozuje…), jak również bezdomni, których liczba w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła dwukrotnie. Jednak na nowojorskiej ulicy na pierwszy rzut oka widać taksówki. Zrobienie zdjęcia bez taksówki w kadrze wymaga sporej cierpliwości.

DSCN1114-ok

Place i skwery przyciągają bezdomnych. Wedle „coalition for the homeless” w Nowym Jorku mieszka ok. 50 000 bezdomnych, w tym 19 000 dzieci. Bezdomni śpią, jedzą i żyją tuż obok ulicznych artystów. Czasem aż trudno jest odróżnić bezdomnego od performera…

DSCN1156ok

DSCN0747ok

W Nowym Jorku sztuka jest na ulicy – nie trzeba iść do filharmonii, by posłuchać muzyki poważnej.

DSCN0775ok

Tu każdy tworzy coś swojego, często indywidualnego – pisanie i opowiadanie własnych żartów też może być sztuką.

DSCN0776ok

Czas zejść do podziemi – tak wygląda plan metra Nowego Jorku. Wszystko jest równie logiczne i proste, jak w przypadku ulic.

DSCN1136ok

Metro jeździ szybko i raczej bezproblemowo, chociaż początki, jak pokazuje poniższy obrazek satyryczny, bywały trudne (pierwszą linię metra w Nowym Jorku otwarto w 1904 r., obrazek pochodzi z 1905 r., metro w tamtych czasach było wolne i zatłoczone).

722px-Interborough_Rattled_Transit_Restored

W podziemiach Nowego Jorku również można podziwiać sztukę. Każda stacja jest trochę inna – na niektórych znajdują się fantazyjne obrazki, na innych rzeźby z brązu, na jeszcze innych kolorowe wzory.

DSCN1264okDSCN1259ok

DSCN1150ok

Metro to również miejsce pracy artystów i sprzedawców. To miejsce, z którego korzysta więcej, niż 5,3 miliona pasażerów dziennie. Tak wygląda krótki spacer peronem jednej ze stacji:This entry was posted in USA and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>