Muzea, kajaki, przejazdy – czyli co w Nowym Jorku jest za darmo (i prawie za darmo).

Nowy Jork wcale nie jest drogi – jesteśmy tu już prawie miesiąc, a największym wydatkiem był tygodniowy bilet do metra: 29 dolarów. Ceny wejść do muzeów, parków i wielu innych atrakcji zaczynają się już od 0 zł. Idziemy?

1. Museum of Modern Art (Moma) jest całkowicie bezpłatne w każdy piątek od 4 do 8pm (po południu). Moma, poza mnóstwem sztuki współczesnej i wieloma obowiązkowymi nazwiskami (Van Gogh, Matisse, Picasso, Cezanne, Seurat, Gauguin) oferuje również piękne widoki na Manhattan.

Museum of Modern Ar w Nowym Jorku

2. American Museum of Natural History – codziennie bezpłatna jest ostatnia godzina otwarcia muzeum, czyli od 4:45 do 5:45pm. Wewnątrz tyle atrakcji, że starczyłoby na cały dzień (albo dwa) zwiedzania – nie tylko dla dzieci.

Natural History

3. Museum At Fit, czyli Fashion Institute of Technology (jedyne z opisywanych, w którym jeszcze nie byłam) bezpłatne codziennie w godzinach otwarcia.

4. Ulokowane na Chinatown Museum of Chinese in America wydaje bilety za 0 zł w każdy czwartek. Stała ekspozycja przedstawia historię chińskiej emigracji do USA, dodatkowo muzeum prezentuje wystawy czasowe – aktualnie można podziwiać komiksy azjatyckich twórców (w cenie biletu).

MOCA w Nowym Jorku

4. Columbus Circle, czyli rondo z pomnikiem – projekt, któremu warto się przyjrzeć. Nowy Jork znalazł oryginalny sposób na zaprezentowanie pomnika Krzysztofa Kolumba, który do tej pory spoglądał na miasto ze swojej 21. metrowej kolumny. Kolumnę obudowano rusztowaniem, a pomnik umieszczono w przytulnym pokoju. Teraz każdy, kto wcześniej zarezerwuje bilet, może bezpłatnie wejść do pokoju, usiąść na kanapie i przyjrzeć się Kolumbowi z bliska.

Columbus CircleColumbus

5. Kajaki na Hudson River! Całkowicie bezpłatne we wszystkie letnie weekendy. My nie mieliśmy szczęścia, kajaki akurat były „zamknięte”.

kajaki

6. Prom na Staten Island jest całkowicie bezpłatny. 15 min na promie to pewnie nic szczególnego, ale to właśnie z tego promu widać okazałą Statuę Wolności i dolny Manhattan! Samo Staten Island polecam tylko ekstremalnym turystom, którzy muszą spenetrować absolutnie każdą dziurę.

statua z promu

manhattan

7. Stojący w sercu Central Parku Belvedere Castle, z którego roztacza się przepiękny widok na Central Park i Manhattan.

8. Bezpłatne są również wszystkie nowojorskie parki!

A teraz coś z kategorii „prawie za darmo” w Nowym Jorku:)

1. Metropolitan Museum of Art – sugerowana opłata to 20 dolarów. Ale, ponieważ jest to opłata sugerowana, równie dobrze można zapłacić 1 dolara – i tak właśnie robi większość zwiedzających. MET to przeogromne zbiory sztuki greckiej, rzymskiej, perskiej, afrykańskiej, japońskiej, chińskiej, azjatyckiej, nowozelandzkiej, australijskiej (cuda, jakich wcześniej nie widziałam!) i chyba każdej innej… Nie brakuje również wielu obowiązkowych nazwisk (Goya, Caravaggio, Rembrandt, Seurat, Cezanne).

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Dodatkową atrakcją jest dach z przyciągającą wzrok konstrukcją i wspaniałym widokiem na Central Park.

Metropolitan Museum of Art taras

MET dach 2MET dach w Nowym Jorku

2. Solomon R Guggenheim Museum – w soboty od 5:45 do 7:45 „pay what you wish”, większość zwiedzających płaci za bilet 1 dolara (również my). Muzeum Guggenheima jest warte odwiedzenia choćby ze względu na architekturę i… wiele obowiązkowych nazwisk (Picasso, Chagall, Van Gogh, Degas).

guggenheimguggenheim srodek

Poza tym zobaczyliśmy tam… dość dziwną wystawę.

http://www.nj.com/entertainment/arts/index.ssf/2012/07/rineke_dijkstras_exhibit_at_th.html

Wystawę promowało zdjęcie dziewczyny w kostiumie na tle morza. Wszystkie pozostałe zdjęcia przedstawiały również człowieka na tle (dowolny człowiek, dowolne tło). Co wy na to?

Sklep w Guggenheim ma w sprzedaży wiele gadgetów inspirowanych twórczością artystów – na przykład tę torebkę. Za jedyne 425 dolarów.

guggenheim sklep

3. International Center of Photography – w piątki od 4 do 8pm „pay as you wish”, czyli zwyczajowy dolar za wejście. Widzieliśmy tam bardzo ciekawą wystawę o apartheidzie.

4. New York Historical Society – w piątki od 6 do 8pm „pay what you wish”, czyli za 1 dolara można zobaczyć interaktywną wystawę o historii Nowego Jorku, nowojorskie malarstwo i kilka wystaw historycznych, nowojorskich przedmiotów.

W New York Historical Society można po raz kolejny przekonać się o tym, że Nowy Jork wciąż pamięta zamach na World Trade Center.

5. Kolejka linowa na Roosevelt Island! Z kolejki widzieliśmy Manhattan pod innym kątem – bardzo fajne widoki. Przejazd kolejką kosztuje tyle, co jednorazowy przejazd metrem, czyli 2,5 dolara. A jeżeli ma się tygodniowy bilet na metro – wejście jest wliczone w jego cenę.

kolejka

Widok z kolejki na Roosevelt

Największym kosztem wyprawy do Nowego Jorku jest bilet na samolot. Ale – biorąc pod uwagę promocje – może to być koszt rzędu 1200 zł w dwie strony.

Wydatku na mieszkanie na razie udaje nam się unikać – mieszkamy u kolegi, który wciąż jeszcze jest zadowolony z naszej wizyty. Ale również noclegi można znaleźć w przystępnych cenach – noc w najtańszych hostelach kosztuje 26-28 dolarów. Inną opcją jest krótkoterminowy wynajem mieszkań i pokoi:

http://newyork.craigslist.org/roo/

Zachęcam do robienia wstępnych kosztorysów – Nowy Jork czeka!This entry was posted in USA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Muzea, kajaki, przejazdy – czyli co w Nowym Jorku jest za darmo (i prawie za darmo).

  1. Ewelina says:

    Ne wiedzialam, ze tyle rzeczy w NYC jest za darmo:>

  2. Szymon C says:

    Patrząc na ogromną ilość bezdomnych (również tych z laptopami, czyli neo-hipisów, można dojść do wniosku, że Nowy Jork oferuje życie za darmo! ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>