Nowy Jork: Yes, you can (make it there)!

Nowy Jork to miasto niezliczonych możliwości – dla każdego, a zwłaszcza dla artystów i performerów będących na początku swojej kariery. Pełni energii i twórczej pasji, gotowi wyjść na scenę i zawładnąć publicznością – ale jeszcze bez kontaktów i kontraktów. Biorą gitarę, skrzypce lub inny mobilny instrument, wchodzą na scenę i stają przed często niemałą publicznością. Tak po prostu. No, w zasadzie nie tak po prostu – najpierw muszą wziąć udział w losowaniu albo wpisać się na listę. Bo tak działa „Open Mic Night”!

Wieczory „Open Mic”, jak można sprawdzić na stronie http://openmikes.org/calendar/NY są bardzo popularną atrakcją Nowego Jorku – odbywają się codziennie, i to w wielu miejscach jednocześnie. „Open Mic” to po prostu „Otwarty mikrofon” – dla każdego. Każdy może przyjść i wystąpić na scenie, w nowojorskim klubie – w charakterze piosenkarza (solo lub z dowolną liczbą osób), performera, aktora, komika, tancerza, cyrkowca i… w zasadzie w każdym innym charakterze. Niektóre kluby nadały nawet wieczorom „Open Mic” osobne nazwy.

DSCN2347

Jednym z przyjemniejszych miejsc, które organizują Open Mic, jest Side Walk (94 Avenue A, New York, NY 10009).

DSCN2156DSCN2153

W poniedziałkowe wieczory o 7.30 pm cała sala jest już pełna. Po chwili pojawia się pan, który prowadzi Wieczór Otwartego Mikrofonu i ogłasza reguły gry:

 • o kolejności wystąpień decyduje losowanie
 • każdy ma do dyspozycji scenę i mikrofon na dokładnie 8 minut
 • można śpiewać i grać swoje oryginalne utwory, albo dowolne kawałki innych artystów
 • losowanie zaczyna się teraz!

I w tej sekundzie wszyscy siedzący na sali rzucili się w kierunku sceny i po chwili sformowali całkiem pokaźną kolejkę.

DSCN2138DSCN2135

Na swoich miejscach zostały tylko dwie osoby – jedną z nich byłam ja, a drugą dziewczyna siedząca obok. Zwróciłam się do niej z pytaniem:

 • You are not performing? (Ty nie występujesz?)
 • I do, my friend is standing in the line and we will sing together. (Występuję, moja koleżanka stoi w kolejce, będziemy śpiewać razem).

No, to nie miałam już żadnych wątpliwości – byłam tam jedynym widzem.

Ponieważ jest to „Open Mic” – publiczność (złożona głównie z „artystów”!) wie, czego może się spodziewać. Każdy przychodzi na własną odpowiedzialność. Poniższy film – będący skrótem z wieczoru „Open Mic” – też każdy ogląda na własną odpowiedzialność:) Podpowiem tylko, że warto dotrwać do ostatniego wystąpienia…

Widzowie powyższego filmu wiedzą jedno – „Open Mic” jest naprawdę dla każdego. Nie dla profesjonalistów, nie dla mistrzów mikrofonu, nie dla zawodowych muzyków (chociaż zdarzają się prawdziwe perełki!) – ale po prostu dla każdego. Niektórzy traktują swoje wystąpienia jak terapię, inni jak próbę generalną przed debiutem na większej scenie, a jeszcze inni chcą po prostu coś zaśpiewać przed przyjazną publicznością. Słuchając kolejnych wystąpień, myślałam o Kindze R., Karolu K., Julii Z., Jurku M., Patrycji T., Jarku J. i o wszystkich moich śpiewających znajomych, którzy zrobiliby tu prawdziwą furorę! Więc, drogi czytelniku, jeżeli lubisz śpiewać i znajdziesz się kiedyś w Nowym Jorku – nie przegap Open Mic Night! Bo – jak głosi hasło jednej z nowojorskich kampanii reklamowych – „If you can make it there, you really should!”.This entry was posted in USA and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Nowy Jork: Yes, you can (make it there)!

 1. Misia Dudi says:

  Cudna inicjatywa! Agniesio, ja też bym tam chciała wystąpić, choć nie umiem śpiewać.,.. To może będę robić chórki Karolowi ;)

 2. Ewelina says:

  Fajny pomysl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>