Herbatka po bostońsku.

DSCN3675

Boston w stanie Massachusetts – jedno z najstarszych amerykańskich miast (powstało w 1630 r.!), pełne tradycji i nowoczesności, siedziba prominentnego uniwersytetu Harvard – po raz pierwszy wpisało się na karty historii za sprawą herbaty. Mowa oczywiście o typowej, tradycyjnej i jedynej słusznej herbacie – czyli angielskiej. A było to tak.

W 1773 r. USA, jako część Imperium Brytyjskiego, podlegało prawom stanowionym przez rząd angielski. Owe prawa kontrolowały między innymi rynek herbaty, która mogła być importowana do USA wyłącznie z Wielkiej Brytanii. Brytyjska herbata, poza walorami smakowymi, posiadała również pewną cechę, która nie przypadła do gustu mieszkańcom Bostonu: była wysoko opodatkowana.

16 grudnia 1773r. Bostończycy, niechętni podatkom ustanowionym bez ich udziału, nie zgodzili się na rozładunek trzech angielskich statków wypełnionych opodatkowaną herbatą. Następnie grupa Bostończyków, rozgniewana postawą angielskich urzędników, którzy odmówili odesłania ładunku do Anglii, wdarła się na pokład statków i przyrządziła herbatę po swojemu – zatapiając ją w wodach portowych i dając tym samym początek „Partii herbacianej” (Tea Party). W następnych latach Bostońska Partia Herbaciana odegrała znaczącą rolę w narastającej Rewolucji Amerykańskiej.

Dzisiaj, w miejscu przyrządzania „herbaty po bostońsku”, znajduje się Boston Tea Party Shop and Museum (Sklep i Muzeum Bostońskiej Partii Herbacianej).

DSCN3744

Nad muzeum, wznoszą się wieżowce bostońskiej dzielnicy finansowej.

DSCN3751

Boston, znacznie niższy i posiadający rzadszą zabudowę od nowojorskiego Manhattanu, największe wrażenie robi oglądany ze szczytu Prudential Tower – jednego z dwóch najwyższych budynków (najwyższy po lewej stronie zdjęcia).

DSCN3721

Drugim bostońskim drapaczem chmur jest Hancock Tower – niesamowity, szklany budynek widoczny na zdjęciu poniżej (widok z Prudential Tower). Taras widokowy umieszczony na szczycie Hancock Tower oferuje przepiękną panoramę miasta i okolic, której od pamiętnego 11 września 2001 nikt nie może zobaczyć. Po atakach na World Trade Center taras widokowy został zamknięty. Od tamtej pory Boston z wysokości podziwiać można tylko ze szczytu Prudential Tower.

Na wschód od Hancock Tower rozciąga się widok na port i liczne wysepki, na które w sezonie letnim można dostać się kajakiem. Każda z wysp oferuje inne atrakcje.

DSCN3676

Po stronie zachodniej znajduje się Charlie River (rzeka Charlie) z historyczną dzielnicą Back Bay („Tylna zatoka” – widziana poniżej rzeki). Back Bay przed laty znajdowało się w całości pod wodą – zostało osuszone i zamieszkane na wzór depresyjnych terenów Holandii. Po drugiej stronie rzeki Charlie znajduje się kampus uniwersytecki Harvardu.

DSCN3683

W tle, po lewej stronie Hancock Tower, można podziwiać Boston Common – najstarszy amerykański park. To właśnie z Boston Common wyrusza Freedom Trail („Szlak Wolności”) – oznaczona czerwoną linią trasa biegnąca wzdłuż miejsc i budynków, które odegrały niegdyś kluczową rolę w Amerykańskiej Rewolucji. Ruszamy tam jutro.

DSCN3689This entry was posted in USA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Herbatka po bostońsku.

  1. abc says:

    Czekam na dalsza relacje :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>