Washington D.C. – stolica polityki, muzeów i pamięci narodowej Stanów Zjednoczonych.

DSCN4348

Siedziba Białego Domu i Kapitolu, miejsce obrad kongresu i spotkań polityków z całego świata – to tu, pod czujnym okiem Pentagonu, znajduje się główny ośrodek polityczny kraju. Washington DC, stolica USA.

Zgodnie z konstytucją Stanów Zjednoczonych, siedziba rządu USA nie może podlegać władzom stanowym ani być części żadnego stanu. Aby siedziba władz Stanów Zjednoczonych mogła pozostać w pełni niezależna i dbać o swoje bezpieczeństwo bez udziału policji stanowej, utworzono District of Columbia (Obwód Kolumbia), a w jego obrębie – miasto Washington.

Miejsce przyszłej stolicy – tereny należące uprzednio do stanów Maryland i Virginia – wybrał ówczesny prezydent George Washington, a miasto (nazwane na jego cześć) powstało w latach 1790 – 1800, po czym godnie przywitało dygnitarzy rządowych, którzy przybyli tu z Philadelphii.

images

Jak na stolicę przystało, Washington jest miastem eleganckim, nieco stonowanym, pełnym formalnie ubranych pracowników biurowych oraz ochrony. Nie jest już jednak zapięte na „ostatni guzik”. W ostatnich latach, głównie za sprawą pary prezydenckiej, atmosfera w stolicy stała się znacznie swobodniejsza. Barack Obama – inaczej, niż jego poprzednicy – często zostawia marynarkę na oparciu krzesła i na oficjalnych spotkaniach pojawia się w samej koszuli, a Michelle Obama wywołała prawdziwą burzę pokazując się publicznie z odsłoniętymi ramionami! Skandal spowodowany nagością widoczną na zdjęciu obok z czasem przerodził się w akceptację, a następnie w modę. O ile wcześniej odsłonięte ramiona na oficjalnych spotkaniach były nie do pomyślenia, obecnie są już na porządku dziennym – zarówno w Washingtonie, jak i poza (zdjęcie Michelle Obama pochodzi ze strony people.com).

Washington to również prawdziwy raj dla miłośników muzeów i historycznych budynków, których zwiedzanie (w przeważającej większości) jest zupełnie bezpłatne! Przy wejściu do każdego z budynków, turyści przechodzą szczegółową kontrolę.

DSCN4281

Kapitol, miejsce obrad rządu, mieści również kino wyświetlające filmy patriotyczne, galerie goszczące liczne wystawy, hale pełne pomników historycznych osobistości (w tym również Indian) oraz podziemny pasaż prowadzący do wspaniałego budynku Biblioteki Kongresu.

DSCN4329DSCN4341

Biblioteka, której wnętrze robi ogromne wrażenie, oferuje nie tylko bogate zbiory książek, lecz również pełne wydanie Biblii Gutenberga oraz liczne ekspozycje prezentujące historię Ameryki. Zwiedzanie Kapitolu i Biblioteki jest bezpłatne – darmowe wejściówki należy pobrać za pośrednictwem Internetu lub na miejscu (pierwsza opcja jest pewniejsza).

DSCN4202

Biały Dom oglądać można tylko z daleka (teoretycznie obcokrajowcy mogą ubiegać się o przepustkę pozwalającą na wejście do środka – odbywa się to jedynie za pośrednictwem Ambasady i na pół roku przed planowaną wizytą…). Obecnie przed Białym Domem – jak co roku – jaśnieje ogromna choinka.

tree2

Od Kapitolu aż po Lincoln Memorial ciągnie się National Mall – pas zieleni, wzdłuż którego znajdują się Muzea Smithsonian (Smithsonian Museums) i liczne pomniki pamięci narodowej.

DSCN4383

Muzea Smithsonian (łącznie 19 obiektów, w tym również ZOO!) to największy kompleks muzealno-badawczy na świecie. Powstałe z inicjatywy hojnego Anglika Jamesa Smithsona muzea rozciągają się na tak olbrzymiej przestrzeni, że dokładne obejrzenie wszystkich zajęłoby łącznie wiele miesięcy. W obrębie kompleksu odwiedzić można Air & Space Museum, Museum of Natural History, Museum of American History, Museum of American Indian, Hirshhorn Museum & Sculpture Garden, Museum of African Art i wiele innych, a kolejne wciąż powstają (na rok 2015 przewidziano otwarcie Museum of African American History and Culture …).

DSCN4494

Washington Monument, stojący pośrodku National Mall, ma ponad 169 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą w mieście (zgodnie z odgórnym zarządzeniem, żaden budynek w Washingtonie nie może być wyższy). Droga od Pomnika Washingtona aż do rzeki Potomac wiedzie pomiędzy pomnikami pamięci narodowej, zwanymi tu „Memorials”.

National WWII Memorial (Pomnik Pamięci II wojny światowej) i Jefferson Memorial (Pomnik pamięci Jeffersona – jednego z prezydentów USA). Martin Luther King Jr National Memorial (Pomnik Pamięci Martina Luthera Kinga Juniora) i Roosevelt Memorial (Pomnik Pamięci Roosevelta). Korean War Veterans Memorial (Pomnik Pamięci Weteranów Wojny w Korei) i Vietnam Veterans Memorial (Pomnik Pamięci Weteranów Wojny w Wietnamie) – poniżej.

DSCN4502

Mnogość muzeów i galerii, Kapitol i oglądany z oddali Biały Dom, spacer wśród pomników pamięci narodowej i rzut oka na Pentagon – Washington ma wiele do zaoferowania… do 5.30 pm (17.30). Potem muzea i biura są zamykane, kongresmeni, senatorzy oraz pracownicy administracyjni i biurowi udają się do metra, turyści robią ostatnie nocne zdjęcia pięknie oświetlonych budynków i pomników pamięci, po czym miasto powoli pustoszeje…

Washington D.C. jest stolicą polityki, muzeów i pamięci – ale zdecydowanie nie jest stolicą życia nocnego. Po zmroku studenci gromadzą się w malowniczych knajpkach Georgetown, a bardziej dorośli amatorzy życia nocnego wyruszają do Reston i innych miejscowości ulokowanych już poza granicami District of Columbia, gdzie czekają na nich liczne restauracje, puby i knajpki, które pozostają otwarte do późnych godzin nocnych. A Washington – elegancki, dostojny, pełen dobrego smaku (i nagich ramion!) czeka na swój czas aż do świtu, by jako stolica polityki, muzeów i pamięci Stanów Zjednoczonych, na nowo zatętnić życiem.This entry was posted in USA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>