Pittsburgh – Śląsk Zachodu czy Gotham City?

DSCN4750

- Pittsburgh to taki Śląsk Stanów Zjednoczonych – powiedział nasz znajomy na wieść o tym, że wybieramy się do tego miasta. – Dawno zamknięte kopalnie i zakłady przemysłowe, opustoszałe hale i dzielnice.

Rzeczywiście Pittsburgh był kiedyś miastem przemysłowym – w początkach XX wieku produkowano tu prawie połowę całej stali wytwarzanej w USA, a ogromne kopalnie węgla pracowały pełną parą. W 1916 r. wydobyto rekordową liczbę 40 milionów ton węgla, a podczas II wojny światowej wyprodukowano aż 95 milionów ton stali, poza tym Pittsburgh był siedzibą licznych fabryk. W latach 40. XX wieku efekty przemysłowej produkcji i wydobycia węgla na stałe zagościły w powietrzu, a miasto zyskało miano „piekła ze zdjętą nakrętką” („hell with the lid off” – autorem tej nazwy był pisarz James Parton).

Tak wielki przemysł wymagał ogromnego nakładu pracy – pod koniec XIX wieku i w początkach XX wieku siła robocza napływała głównie z Europy, w tym również z Polski. W 1892 roku w Pittsburgu powstał polski kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, który jest czynny do dziś.

DSCN4722

Z czasem Polacy zamieszkujący Polish Hill (polska dzielnica Pittsburgha) otworzyli własne kawiarnie, piekarnie, sklepy i restauracje, a smak polskich pierogów zna dziś każdy mieszkaniec Pittsburgha.

DSCN4738

W latach 80. XX wieku przemysł zwolnił, by w końcu ustąpić miejsca innym gałęziom gospodarki (głównie edukacji, turystyce i opiece medycznej), część fabryk i kopalni zamknięto, a w ich murach znajdują się dziś centra handlowe. Kolej linowa (encline), zbudowana na potrzeby kopalni, dziś jest niemałą atrakcją turystyczną, a ze szczytu pobliskiego wzgórza rozciąga się bajeczny widok na… Gotham City.

DSCN4827

Pittsburgh leży przy skrzyżowaniu dwóch rzek, które – łącząc się ze sobą – dają początek trzeciej rzece. Z tej przyczyny w mieście znajduje się aż 446 mostów, co czyli jego panoramę wyjątkowo malowniczą, a po zmroku – tajemniczą… To właśnie Pittsburgh (razem z m.in. Nowym Jorkiem i Londynem) został osadzony w roli Gotham City w filmie “Dark Knight Rises”. Po premierze miasto stało się popularnym celem podróży wśród fanów Batmana.

DSCN4854

Ale byłe (i wciąż istniejące!) fabryki, kopalnie i niezwykła linia horyzontu to nie wszystko, co Pittsburgh ma do zaoferowania. W mieście znajduje się duże muzeum prezentujące prace Andy Warhola, a spacer ulicami położonego przy rzece Strip District to przygoda sama w sobie. Strip District jest wypełniony kawiarenkami i sklepikami, a na straganach rdzenni mieszkańcy Ameryki – Indianie – sprzedają naprawdę ciekawe koszulki (tłumaczenie tekstu na koszulce: „Oczywiście, ze możesz ufać rządowi. Zapytaj o to każdego rodowitego Amerykanina!”).

DSCN4739

W Pittsburgu znajduje się również wspaniały ogród botaniczny, prawie w całości umieszczony w wielkich szklarniach. Ogród, poza wieloma botanicznymi ciekawostkami, posiada niewątpliwie doskonałych specjalistów do spraw marketingu. Wszystkie dekoracje w ogrodzie są wymieniane aż 4 razy w roku, co sprawia, że ogród wygląda zupełnie inaczej podczas każdej pory roku (nie tylko za sprawą roślin). Zmienna oprawa przyciąga turystów i mieszkańców, którzy chętnie goszczą tu z każdą zmianą dekoracji.

DSCN4687DSCN4663

Co na to inne ogrody, które – nie licząc zmiennych warunków naturalnych – przez cały czas wyglądają prawie tak samo?This entry was posted in USA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>