Panama City

– Z czym kojarzy Ci się Panama City?
– Z Kanałem Panamskim – odpowie ponad 95% pytanych spoza Panamy (i znaczna część Panamczyków). Tymczasem Kanał Panamski znajduje się poza miastem, które samo w sobie ma również wiele do zaoferowania.

Już od pierwszych chwil czujemy się w Panama City niemal jak w domu. Stolica Panamy to duże miasto z piękną częścią zabytkową, nowoczesnym centrum i wszystkim, czego nam potrzeba. Tu znajdujemy dużą księgarnię, interesujące wystawy sztuki, przyjemne knajpki, a także wielkie galerie handlowe i dobrze wyposażone supermarkety. Tu ludzie uśmiechają się przyjaźnie i niespiesznie spacerują uliczkami starego miasta. Tu czujemy się niemal jak w Europie.

Historia miasta sięga 1519 roku, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy, zachęceni sukcesami w Ameryce Centralnej, postanowili wyprawić się do Peru po złoto Inków. Ponieważ z Hiszpanii do Peru droga daleka – Hiszpanie ustanowili miasto w sercu Panamy, które miało być punktem początkowym wszystkich ekspedycji do Ameryki Południowej. Osada nie przetrwała zbyt długo – już w 1671 roku miasto spłonęło doszczętnie, a ruiny dawnego grodu spoglądają na dzisiejszą stolicę z odległości 8 kilometrów i pod nazwą Panama Viejo („Stara Panama”) są niemałą atrakcją turystyczną.

Panama Viejo, Panama City

Po drugiej stronie nowoczesnego centrum znajduje się Casco Viejo („Stary Kask”), które powstało po pożarze pierwszej osady.

Casco Viejo, Panama City

Casco Viejo to dziś historyczna dzielnica miasta (od 2003 roku na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) – pełna malowniczych placyków i wąskich uliczek. Tu styl Art Deco brata się z architekturą kolonialną, a tuż obok stoją karaibskie chaty.

Casco Viejo, plac, Panama City

Casco Viejo jest świadectwem kulturowego zróżnicowania kraju nie tylko pod względem architektonicznym – podczas spaceru po Casco Viejo najwięcej uwagi przyciągają bowiem… ludzie.
Tu spotkać można rodzimych biznesmenów i ekspatów, którzy przy lunchu rozprawiają o sprawach wagi niejednego kontenera. Tu urzędnicy i politycy przechadzają się obok artystów, a przybyli z całego świata turyści zatrzymują się przy straganach kobiet z indiańskiego plemienia Kuna, które sprzedają tradycyjne rękodzieło (tkaniny o nazwie Mola).

Kobieta z plemienia Kuna, Casco Viejo

Nie brak tu również panamskich kapeluszy, a całości dopełnia wspaniały widok na pełną wielkich statków zatokę panamską i na nowoczesne centrum.

Panama City, kapelusze

Panama City, centrum nad zatoką

W drodze do centrum mijamy niewielki port, skąd rybacy co dzień rano wyruszają na połów.

port rybacki, Casco Viejo, Panama City

Świeże ryby i owoce morza, prosto z sieci trafiają do rybnych restauracji, które wypełniają cały budynek stojący naprzeciw portu. Specjalnością rybnych restauracji jest Ceviche, czyli surowe ryby i owoce morza, marynowane w limonce, cebuli, soli i pieprzu, a podawane z solonymi krakersami. Zamawiamy najmniejszą porcję – pierwszy kęs jest przepyszny, przez chwilę rozkoszujemy się smakiem, ale mamy problem z dokończeniem potrawy. Przepyszne Ceviche jest po prostu bardzo „rybne” i bez dodatku juki czy choćby sałatki jest dla nas trudne do zjedzenia. Ruszając w dalszą drogę podziwiamy tłumy lokalnych, którzy ze smakiem pochłaniają największe porcje ceviche, jak gdyby były to świeże bułeczki. Udajemy się w kierunku centrum.

Panama City, kładka

Centrum – z wieżowcami, które drapią chmury na podobieństwo Manhattanu – pełne jest biurowców, hoteli, restauracji i nowoczesnych apartamentów. Tu pokoje hotelowe należą do najbardziej obleganych na całym świecie – nie sposób nie łączyć tego faktu z Kanałem Panamskim…

Panama City, centrum, deptak

Kanał Panamski zdecydowanie nie pozostaje bez wpływu na miasto. Strefa bezcłowa znajduje się co prawda w położonej po stronie Morza Karaibskiego miejscowości Colon, ale i w Panama City można znaleźć wiele towarów w interesujących cenach. Tuż obok Casco Viejo, wzdłuż AV Central, ciągną się liczne sklepy, w których można nabyć klapki za $0,99, koszulki za $1 i plecaki za $3.

AV Central, Panama City

AV Central, koszulki, Panama City

Stoiskom z tanimi towarami nie ma końca, a niska cena niekoniecznie pociąga za sobą niską jakość. Klapki za $0,99 i koszulka za $1 służą mi wiernie już od trzech tygodni.

Panama City to znacznie więcej, niż tylko Kanał Panamski. Miasto Panama jest wielkie, lecz pełne lokalnych smaczków; nowoczesne i historyczne; bogate w rodzimy kolorytu i międzynarodową atmosferę. To miasto, w którym warto spędzić co najmniej kilka dni, z których zapewne tylko jeden przypadnie na zwiedzanie Kanału Panamskiego. Ale jeden przypadnie na pewno – post na temat Kanału Panamskiego opublikujemy już wkrótce!

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

  1. Mała ciekawostka – w 1699 roku w Przesmyku Panamskim swoją kolonię, o nazwie Kaledonia ze stolicą o nazwie Nowy Edynburg, założyli Szkoci. Całe przedsięwzięcie niestety zakończyło się fiaskiem. W przyszłym roku chyba będzie obchodzone stulecie kanału?!?

    1. Tak, w przyszłym roku odbędą się huczne obchody stulecia Kanału – i z tej okazji wprowadzone zostaną liczne unowocześnienia. Ale więcej na ten temat – w kolejnym poście:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *