Peru
Królowa rzek otoczona lasem tropikalnym, pełna różowych delfinów i ryb sumokształtnych, które lokalni nazywają „ryby-koty” (pez gato). Tak wygląda Amazonka widziana z okna samolotu.
Mieszkańcy Limy mają swoje sposoby na złodziei – lusterka samochodowe przymocowują łańcuchami, a w restauracjach torebki przypinają do krzeseł za pomocą karabinków.
Nie każdy na świecie ma pralkę, nie każdy ma bieżącą wodę… Niektórzy rdzenni mieszkańcy Peru zamiast do łazienki – idą nad górski potok z lodowatą wodą. Na zdjęciu: codzienne pranie, miejscowość Huaraz.
W peruwiańskich Andach wiosna codziennie spotyka się z zimą. W paśmie górskim Cordillera Blanca piękne kwiaty sąsiadują z wiecznym śniegiem. Na zdjęciu Laguna 69.
Peruwiańska herbatka z koki cieszy się dużą popularnością – w Andach jest podawana w każdej knajpce, a nawet na ulicach. Koka pomaga w adaptacji organizmu do dużych wysokości, zwiększa również wytrzymałość na długą pracę. Inne wyroby z koki to rozmaite ciasteczka i cukierki.
Bezwłosy pies peruwiański to rasa pierwotna, przed wiekami towarzyszył Inkom, a nawet kulturom preinkaskim. Dziś można spotkać go w okolicach ruin przy mieście Trujillo.
Ekwador
Rdzenni Indianie Saraguro zamieszkują miejscowość o tej samej nazwie, na południu Ekwadoru. Zarówno kobiety jak i mężczyźni z plemienia Saraguro codziennie noszą tradycyjne i bardzo oryginalne stroje oraz z dumą pielęgnują swoje wielowiekowe zwyczaje.
Czy papugi mogą się całować? Czemu nie:) Na zdjęciu buziak papug z gatunku Lora Amazona Coroniamarilla, Ekwador.
Gdy wybucha wulkan (i gdy jest to wybuch niewielki), pył i kamienie wulkaniczne pokrywają okolice krateru. Na zdjęciu: miejscowość Cotalo w kilka godzin po małym wybuchu wulkanu Tungurahua (Ekwador).
Tradycja i nowoczesność: Ekwadorka w tradycyjnym stroju rozmawia przez telefon komórkowy (Latacunga, Ekwador).
Quito, stolica Ekwadoru, leży na wysokości 2800 m n. p. m. i tylko 40 km od równika. Niby równik, ale wcale nie jest gorąco – średnia roczna temperatura dla Quito wynosi… 18°C.
W Ekwadorze Świnka morska nie jest zwierzątkiem domowym, lecz… hodowlanym. Świnka morska z rożna to specjał ekwadorskiej kuchni, który jest dumą i chlubą całego kraju. Na zdjęciu Indianka wioząca swoje świnki na sprzedaż
Kolumbia
Tak wyglądają grobowce, które swoim zmarłym stawiali członkowie kultury San Agustin. Grobowce pochodzą z VI – XIV wieku, a podziwiać je można w Parku Archeologicznym San Agustin w Kolumbii.