Ciekawostki podróżnicze

Peru

Rzeka Amazonka widziana z samolotu.
Królowa rzek otoczona lasem tropikalnym, pełna różowych delfinów i ryb sumokształtnych, które lokalni nazywają „ryby-koty” (pez gato). Tak wygląda Amazonka widziana z okna samolotu.

Taksówka, Lima, Peru.
Mieszkańcy Limy mają swoje sposoby na złodziei – lusterka samochodowe przymocowują łańcuchami, a w restauracjach torebki przypinają do krzeseł za pomocą karabinków.

Idianie podczas prania, Huaraz, Peru.
Nie każdy na świecie ma pralkę, nie każdy ma bieżącą wodę… Niektórzy rdzenni mieszkańcy Peru zamiast do łazienki – idą nad górski potok z lodowatą wodą. Na zdjęciu: codzienne pranie, miejscowość Huaraz.

DSCN3732
W peruwiańskich Andach wiosna codziennie spotyka się z zimą. W paśmie górskim Cordillera Blanca piękne kwiaty sąsiadują z wiecznym śniegiem. Na zdjęciu Laguna 69.

Mate de coca (herbatka z koki).
Peruwiańska herbatka z koki cieszy się dużą popularnością – w Andach jest podawana w każdej knajpce, a nawet na ulicach. Koka pomaga w adaptacji organizmu do dużych wysokości, zwiększa również wytrzymałość na długą pracę. Inne wyroby z koki to rozmaite ciasteczka i cukierki.

Pies peruwiański, rasa pierwotna.
Bezwłosy pies peruwiański to rasa pierwotna, przed wiekami towarzyszył Inkom, a nawet kulturom preinkaskim. Dziś można spotkać go w okolicach ruin przy mieście Trujillo.

Ekwador

Indianin w Somoto, Ekwador.
Rdzenni Indianie Saraguro zamieszkują miejscowość o tej samej nazwie, na południu Ekwadoru. Zarówno kobiety jak i mężczyźni z plemienia Saraguro codziennie noszą tradycyjne i bardzo oryginalne stroje oraz z dumą pielęgnują swoje wielowiekowe zwyczaje.

Papugi w Cuenca, Ekwador.
Czy papugi mogą się całować? Czemu nie:) Na zdjęciu buziak papug z gatunku Lora Amazona Coroniamarilla, Ekwador.

Wulkaniczne kamienie po wybuchu wulkanu Tungurahua, Ekwador.
Gdy wybucha wulkan (i gdy jest to wybuch niewielki), pył i kamienie wulkaniczne pokrywają okolice krateru. Na zdjęciu: miejscowość Cotalo w kilka godzin po małym wybuchu wulkanu Tungurahua (Ekwador).

Latacunga, Ekwador.
Tradycja i nowoczesność: Ekwadorka w tradycyjnym stroju rozmawia przez telefon komórkowy (Latacunga, Ekwador).

Cruz Loma, Teleferiqo.
Quito, stolica Ekwadoru, leży na wysokości 2800 m n. p. m. i tylko 40 km od równika. Niby równik, ale wcale nie jest gorąco – średnia roczna temperatura dla Quito wynosi… 18°C.

Świnka morska z właścicielką, Ekwador.
W Ekwadorze Świnka morska nie jest zwierzątkiem domowym, lecz… hodowlanym. Świnka morska z rożna to specjał ekwadorskiej kuchni, który jest dumą i chlubą całego kraju. Na zdjęciu Indianka wioząca swoje świnki na sprzedaż

Kolumbia

San Agustin, grobowiec, Kolumbia.
Tak wyglądają grobowce, które swoim zmarłym stawiali członkowie kultury San Agustin. Grobowce pochodzą z VI – XIV wieku, a podziwiać je można w Parku Archeologicznym San Agustin w Kolumbii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *