USA

Wiza
Aktualne informacje wizowe znajdują się na stronie http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne.html

Noclegi
https://www.couchsurfing.org – działa wyśmienicie. W ciągu ponad 3 miesięcy podróży po USA niemal codziennie spaliśmy u osób poznanych przez couchsurfing. Ze znalezieniem gospodarzy mieliśmy problem tylko w dwóch miejscach: w Miami i w okolicach Wielkiego Kanionu.

http://www.craigslist.org/about/sites#US – ten serwis z ogłoszeniami jest szczególnie popularny w USA. Należy wybrać miasto, a następnie w menu „housing” kliknąć w „rooms / shared” albo „sublets / temporary” – i w ten sposób znaleźć ogłoszenia krótkoterminowego wynajmu mieszkania, pokoju lub nawet miejsca w pokoju…

http://www.hostelworld.com/
http://www.hostelbookers.com/
na tych stronach w USA znajdują się również oferty tanich moteli. Najlepsza oferta jaką znaleźliśmy, to motel we Flagstaff (okolice Wielkiego Kanionu): pokój dwuosobowy za $16 z osobną łazienką, śniadaniem i nieograniczoną ilością herbaty, kawy i zimnych napojów.

Jedzenie
USA, całkiem słusznie, znane jest z taniego jedzenia. Wiele większych miast ma w swoich granicach Chinatown – to właśnie tam można zjeść najtaniej i najsmaczniej. Poniżej – krótka lista kulinarnych hitów w przebojowych cenach:

– Nowy Jork: kawałek pizzy za $1, w wielu punktach miasta (głównie Manhattan).
– Nowy Jork: falafel za $3, Bedford.
– Nowy Jork: obiad w restauracji na Chinatown od $5.
– Chicago: porcja zupy w supermarkecie na Jefferson Park od $1.
– Teksas: burito śniadaniowe od $1.
– Teksas: obiad w meksykańskiej restauracji od $3.
– Kalifornia: 0,5 kg belgijskiej czekolady w supermarkecie Trader’s Joe za $5.
– Kalifornia: butelka 750 ml kalifornijskiego wina już od $0.80 (zaznaczam, że jest to prawdziwe wino, nie żaden „jabol”, a naprawdę dobre wino można kupić już od $2,5).
– Los Angeles: trzydaniowy obiad w fast foodzie na Chinatown $3.

Transport

http://megabus.com/
Najtańsze połączenia autobusowe w USA. Bilety w najlepszych cenach są dostępne z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem i najczęściej na nocne autobusy (ale zdarzają się wyjątki).

http://www.greyhound.com/
Inne połączenia autobusowe w USA.

http://www.amtrak.com/home
Połączenia kolejowe w USA

http://www2.allegiantair.com/
Najtańsze linie lotnicze w USA. Podczas rezerwacji warto dokładnie sprawdzić lotnisko odlotu i przylotu – nasz lot liniami Allegiant z Chicago do Orlando w finale okazał się być z lotniska Gary w stanie Indiana (27 mil od Chicago) do lotniska Stanford (27 mil od Orlando).

https://www.kayak.com/cars
Wyszukiwarka najtańszych wypożyczalni samochodów. Samochód w USA można wynająć już od $10 za dzień, a w niektórych miejscach jest to jedyny sposób na podróżowanie (np. dojazd do Parków Narodowych). Cena wynajmu nie obejmuje ubezpieczenia, które zakupione w wypożyczalni podwaja cenę. Pracownicy wypożyczalni zrobią dosłownie wszystko, aby wymusić na kliencie zakup ubezpieczenia – ale nie jest to obowiązkowe. Wystarczy konsekwentnie odmawiać i przedstawić własne ubezpieczenie.
Polecam wykupienie ubezpieczenia http://www.insurance4carhire.com/ w opcji na cały świat.
Paliwo w USA jest stosunkowo tanie: od $3 (Teksas) do $4 (Kalifornia). Najdroższe paliwo znajduje się w Dolinie Śmierci (Death Valley) – przed wizytą w tym niesamowitym parku, polecam zatankować bak do pełna na ostatniej stacji.
Pożyczając samochód z wypożyczalni, dostaje się pełny bak i jest bardzo ważne, aby zwrócić samochód z pełnym bakiem – w innym wypadku wypożyczalnia doliczy do rachunku cenę za paliwo (i będzie to cena dwa razy wyższa, niż na stacji benzynowej).

Bezpieczeństwo
W USA należy stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa ujętych tu: http://travelike.pl/porady-praktyczne/ogolne/
Nie chcę powielać stereotypów, ale w większości amerykańskich miast niestety należy omijać okolice Matrin Luther King Street / Avenue / Boulvard, zwłaszcza w ciągu nocy (jak sama nazwa wskazuje, często są to dzielnice zamieszkałe przez Afroamerykanów).
Polecam dbać o to, by ważność wizy nie wygasła przed wyjazdem z kraju (więcej szczegółów znajduje się w poście: http://travelike.pl/2013/02/23/w-trasie-spacer-po-pustyni-i-przygody-na-granicy/).

Zwiedzanie

USA jest ogromnym krajem – planując trasę, polecam wziąć pod uwagę kilka spraw:
– odległości i czas potrzebny na przejazd pomiędzy danymi miejscami

– klimat – w USA można wyróżnić kilka stref klimatycznych, od mroźnej Alaski (strefa okołobiegunowa) do upalnej Florydy (strefa zwrotnikowa)

– natura – najpiękniejsze miejsca znajdują się na terenie Parków Narodowych (National Parks), Pomników Przyrody (National Monuments) i Parków Stanowych (State Parks). Parki i Pomniki różnią się opłatami za wstęp – jeżeli planujesz odwiedzić kilka i podróżujesz w towarzystwie, najlepiej jest zakupić bilet roczny (Annual Pass) w cenie $80. Annual Pass ważny jest na wszystkie Parki Narodowe i Pomniki Przyrody dla maksymalnie 4 osób podróżujących 1 samochodem. Więcej informacji znajduje się tu: http://store.usgs.gov/pass/annual.html
Annual Pass nie obejmuje Parków Stanowych.

miasta – w USA każdy stan jest jak zupełnie inny kraj, a stolica stanu najlepiej oddaje indywidualizm danego regionu. Zupełnie nie da się porównać Nowego Jorku do Nowego Orleanu, San Francisco do Santa Fe ani Miami do Detroit. Wszystkiego zobaczyć się nie da – ale naprawdę warto odwiedzić jak najwięcej miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *